Oscarsgalan!

Ikväll är det dags för oscarsgalan!
Eller inatt ska jag väl snarare säga(Dumma amerikaner och dera up-fuckade tidszoner!)

Eftersom att jag för första gången tank vare internet har lyckats få möjlighet att se samtliga filmer och dessutom hängt med i Buzzet så tänkte jag försöka mig på en tippning och önskningslista för samtliga priser.
Nu kör vi!


Actor in a Leading Role

  • Javier Bardem in “Biutiful”
  • Jeff Bridges in “True Grit”
  • Jesse Eisenberg in “The Social Network”
  • Colin Firth in “The King's Speech”
  • James Franco in “127 Hours”
Önskemål: Jesse Eisenberg
Tippning: Collin Firth(Med 99% säkerhet)

Actor in a Supporting Role

  • Christian Bale in “The Fighter”
  • John Hawkes in “Winter's Bone”
  • Jeremy Renner in “The Town”
  • Mark Ruffalo in “The Kids Are All Right”
  • Geoffrey Rush in “The King's Speech”
Önskelmål: Christian Bale
Tippning: Christian Bale(Seriöst allt annat vore skandal!)

Actress in a Leading Role

  • Annette Bening in “The Kids Are All Right”
  • Nicole Kidman in “Rabbit Hole”
  • Jennifer Lawrence in “Winter's Bone”
  • Natalie Portman in “Black Swan”
  • Michelle Williams in “Blue Valentine”
Önskemål: Håller inte direkt på nån faktist
Tippning: Natalie Portman(Solklar favorit)

Actress in a Supporting Role

  • Amy Adams in “The Fighter”
  • Helena Bonham Carter in “The King's Speech”
  • Melissa Leo in “The Fighter”
  • Hailee Steinfeld in “True Grit”
  • Jacki Weaver in “Animal Kingdom”
Önskemål: Melissa Leo eller Amy Adams(Blir förmodligen split-vote och ingen av dom)
Tippning: Helena Bonham Carter(Hoppas inte)

Animated Feature Film

  • “How to Train Your Dragon” Chris Sanders and Dean DeBlois
  • “The Illusionist” Sylvain Chomet
  • “Toy Story 3” Lee Unkrich
Önskemål: Jag har faktist bara sett Toy Story 3 och den var grym!
Tippning: Toy Story 3(Då den även är nominerad som bästa film så känns ju priset rätt givet. Kvällens säkraste vinst!)

Art Direction

  • “Alice in Wonderland”
    Production Design: Robert Stromberg; Set Decoration: Karen O'Hara
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”
    Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
  • “Inception”
    Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
  • “The King's Speech”
    Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Judy Farr
  • “True Grit”
    Production Design: Jess Gonchor; Set Decoration: Nancy Haigh
Jag har noll koll!

Cinematography

  • “Black Swan” Matthew Libatique
  • “Inception” Wally Pfister
  • “The King's Speech” Danny Cohen
  • “The Social Network” Jeff Cronenweth
  • “True Grit” Roger Deakins
Önskemål: Wally Pfister
Tippning: Roger Deakins

Costume Design

  • “Alice in Wonderland” Colleen Atwood
  • “I Am Love” Antonella Cannarozzi
  • “The King's Speech” Jenny Beavan
  • “The Tempest” Sandy Powell
  • “True Grit” Mary Zophres
Inte mitt område!

Directing

  • “Black Swan” Darren Aronofsky
  • “The Fighter” David O. Russell
  • “The King's Speech” Tom Hooper
  • “The Social Network” David Fincher
  • “True Grit” Joel Coen and Ethan Coen
Önskemål: David Fincher
Tippning: David Fincher(Även om Tom Hooper ryktas ligga bra till han med)

Documentary (Feature)

  • “Exit through the Gift Shop” Banksy and Jaimie D'Cruz
  • “Gasland” Josh Fox and Trish Adlesic
  • “Inside Job” Charles Ferguson and Audrey Marrs
  • “Restrepo” Tim Hetherington and Sebastian Junger
  • “Waste Land” Lucy Walker and Angus Aynsley
Ojojoj detta kan gå hursomhelst!
Det står mellan Exit, Inside Job och Waste Land

Documentary (Short Subject)

  • “Killing in the Name” Jed Rothstein
  • “Poster Girl” Sara Nesson and Mitchell W. Block
  • “Strangers No More” Karen Goodman and Kirk Simon
  • “Sun Come Up” Jennifer Redfearn and Tim Metzger
  • “The Warriors of Qiugang” Ruby Yang and Thomas Lennon
Har inte kunnat se någon

Film Editing

  • “Black Swan” Andrew Weisblum
  • “The Fighter” Pamela Martin
  • “The King's Speech” Tariq Anwar
  • “127 Hours” Jon Harris
  • “The Social Network” Angus Wall and Kirk Baxter
Önskemål: Lee Smith(För Inception. Varför blev han inte nominerad!?)
Tippning: Angus Wall and Kirk Baxter

Foreign Language Film

  • “Biutiful” Mexico
  • “Dogtooth” Greece
  • “In a Better World” Denmark
  • “Incendies” Canada
  • “Outside the Law (Hors-la-loi)” Algeria
Öskemål: Hämden
Tippning: Biutuful

Makeup

  • “Barney's Version” Adrien Morot
  • “The Way Back” Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
  • “The Wolfman” Rick Baker and Dave Elsey
Nada idé!

Music (Original Score)

  • “How to Train Your Dragon” John Powell
  • “Inception” Hans Zimmer
  • “The King's Speech” Alexandre Desplat
  • “127 Hours” A.R. Rahman
  • “The Social Network” Trent Reznor and Atticus Ross
Önskemål: Trent Reznor and Atticus Ross
Tippning: Trent Reznor and Atticus Ross

Music (Original Song)

  • “Coming Home” from “Country Strong” Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
  • “I See the Light” from “Tangled” Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater
  • “If I Rise” from “127 Hours” Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong
  • “We Belong Together” from “Toy Story 3" Music and Lyric by Randy Newman
Noll koll

Best Picture

  • “Black Swan” Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin, Producers
  • “The Fighter” David Hoberman, Todd Lieberman and Mark Wahlberg, Producers
  • “Inception” Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
  • “The Kids Are All Right” Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte and Celine Rattray, Producers
  • “The King's Speech” Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers
  • “127 Hours” Christian Colson, Danny Boyle and John Smithson, Producers
  • “The Social Network” Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin, Producers
  • “Toy Story 3” Darla K. Anderson, Producer
  • “True Grit” Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
  • “Winter's Bone" Anne Rosellini and Alix Madigan-Yorkin, Producers
Önskemål: The Social Network
Tippning: The Social Network eller The Kings speech

Short Film (Animated)

  • “Day & Night” Teddy Newton
  • “The Gruffalo” Jakob Schuh and Max Lang
  • “Let's Pollute” Geefwee Boedoe
  • “The Lost Thing” Shaun Tan and Andrew Ruhemann
  • “Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)” Bastien Dubois
Noll koll

Short Film (Live Action)

  • “The Confession” Tanel Toom
  • “The Crush” Michael Creagh
  • “God of Love” Luke Matheny
  • “Na Wewe” Ivan Goldschmidt
  • “Wish 143” Ian Barnes and Samantha Waite
Noll koll

Sound Editing

  • “Inception” Richard King
  • “Toy Story 3” Tom Myers and Michael Silvers
  • “Tron: Legacy” Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
  • “True Grit” Skip Lievsay and Craig Berkey
  • “Unstoppable” Mark P. Stoeckinger
Noll koll

Sound Mixing

  • “Inception” Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
  • “The King's Speech” Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
  • “Salt” Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin
  • “The Social Network” Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
  • “True Grit” Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland
Noll koll

Visual Effects

  • “Alice in Wonderland” Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1” Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
  • “Hereafter” Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky and Joe Farrell
  • “Inception” Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
  • “Iron Man 2” Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick
Önskemål och Tippning: Inception

Writing (Adapted Screenplay)

  • “127 Hours” Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy
  • “The Social Network” Screenplay by Aaron Sorkin
  • “Toy Story 3” Screenplay by Michael Arndt; Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
  • “True Grit” Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen
  • “Winter's Bone” Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini
Önskemål & Tippning: Aaron Sorkin(Han bara ska ha detta priset!)

Writing (Original Screenplay)

  • “Another Year” Written by Mike Leigh
  • “The Fighter” Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson;
    Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson
  • “Inception” Written by Christopher Nolan
  • “The Kids Are All Right” Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg
  • “The King's Speech” Screenplay by David Seidler
Önskemål: Christopher Nolan
Tippning: David Siedler


Tack för mig!
Nu kör vi!

Rep o grejer!


Gammal bild

Idag så har vi repeterat föreställningen. Saker och ting börjar så smått hitta rätt och det känns bra.
Samtidigt så finns det sketcher som ännu inte är färdigskrivna eller inrepade alls. Det känns mindre bra.

Nu finns dock tid för att ta tag i detta!

Imorgon så är det nytt rep, förhoppningsvis på Arbisteatern!
Då finns tid att gå igenom allting. Idag så gick vi igenom klädförslag till varje sketch.
Det är mycket som ska klicka.

Vi söker även dansande statister. Är du intresserad?
Maila: Kontakt@Estetnollorna.Se

GBG till BBG

Heeey

Är nu hemma igen efter långhelg i Göteborg(Där tydligen Jocke också var utan att jag visste det!). Så kan det gå!
Imorgon blir det teater på Ung Scen Öst följt av skisser och kanske nått mer.
Har nu äntligen full tid att börja jobba med VÄRLDENS SÄMSTA FÖRESTÄLLNING!
Har du inte bokat biljetter än!?
Jamen gör det då för böveln!
(Det är värt det! Jag gör en jätteskojig Allram-imitation!)

I Götet så passade jag även på att se två filmer jag borde ha sett tidigare.
Den ena hette Babel och var riktigt bra men inget episkt mästervärk.
Den andra hette True Grit och var okej men inte mer(10 oscarnomineringar...njaaaa).

Förra årets bästa film för mig är och förblir Kick Ass!

Kärlek!


Tv-Inspelning och Teater!

Heeey!
Två sexiga ord i rubriken på detta inlägg. Det gillar vi!
Bloggen har varit förkyld i ett par dagar nu beroende på att vi har haft annat att tänka på men nu kommer en update!
Jag befinner mig för tillfället i Göteborg där jag i fredags bevittnade Btaljonens utsålda uppsättning av A Clockwork Orange. Jag tar för givet att mitt blogginlägg för några veckor sedan bär ungefär 95% av ansvaret till biljettrusningen.....
Jag blir här till mån-tis nånting. Vi får se!
I torsdags så började vi inspelningen av vår första tv-serie för lokal-tv kanalen 24 corren.
Det blir helt bananas! Tänk er typ "Erik & Mackan" möter "Äntligen hemma" eller nått jag vet inte riktigt. Vi får se!
Här är lite bilder:

Kameraman och Producent


Kakel-kungen!

Jobb jobb jobb och 24 corren

Heeey

Snart kommer 24 corren hit och vi ska börja jobba.

Här är ett gammalt reportage ifrån föreställningen Stinsen Brinner! Där Jocke medverkade.
Reportaget är gjort av och för.....just d! 24 Corren.


Produktionsmöte

Heeey
Idag igår så hade vi ett lite produktionsmöte med hela ensemblen för att gå igenom hela manuset punkt för punkt och diskutera lite olika ideér. Det kändes bra. Vi är alla någorlunda på samma plan vilket gör att man kan kosta på sig att bli mer kaxig när man pratar om föreställningen. Vi är verkligen här för att göra en så maximalt bra föreställning som möjligt.

En annan sak som troligtivs blir av är en liten miniversion av föreställningen en vecka innan premiären.
En slags tjuvtitt om man så vill i miniformat. Ett festival gigg. Mer info om det senare.

Allt är ännu inte helt färdigskrivet men i stort sett så är allting i princip klart. det är bara vissa luckor som ska fylllas i.


Jag återkommer.....

BILJETTERNA SLÄPPTA!!!



Biljetter Bokas på:

Tel: 0705 941 788
Mail: Biljetter@Estetnollorna.Se

Manus-Föreläsning


Heeey
Idag så har jag hållt föredrag om Manusförfattande. Eller snarare om manusförfattare som jag gillar med inriktning på dialogskrivande. Jag visade några exempel. Dessvärre så var dvd-spelaren på Elsas inte regionfri så hälften av mina tänkta filmexempel som fanns på USA-importerade DVDer gick ej att visa. Jaja alltid är det nått. Det blev ett lagom långt och nördigt föredrag. En ny tjej som hette Tilda anslöt till gruppen. Jag tror dock inte att det finns någon groupie-relaterad bakrund till detta.

Jocke har skickat över ett halvfärdigt förslag till affisch. Det ser bra ut. Lite smågrejor som ska ändras och läggas till men på söndag kväll förväntar jag mig att affischen ligger uppe.

Nu ska jag skriva om en sketch(Som Niklas Jönsson har varit med och gästskrivit).
Den skall anpassas efter ensemblen lite mer. Kommer bli grymt! 2 karaktärer ifrån sketchen kommer även att finnas med på Affishcen som en liten teaser!

Bananas!

Heeey

Mycket händer just nu!
Förutom jobb, högskoleansökningar och teaterförberedelser så skall jag hålla en liten föreläsning i manusskrivande för film imorgon kväll på Elsas Hus i Linköping. Spännande.
Kommer mestadels att prata om Manusförfattare jag inspirerats av och visa lite exempel.
Föreläsningen början 17.30 och det är fritt att dyka upp. Sedan så blir det lite genomgång av hur man rent tekniskt skriver manus för film. Dock inte med mig så då behöver man inte stanna. Hihi.

Kul att vi har fått så mycket positiv feedback kring vår föreställning. Sprid gärna ordet!
Vi vill ha mycket folk!


Jag fint felciterad i Linköpingsposten angående öppningen av Bastiljen

Affisch-Fotografering

Heeey!
Idag så hade vi Affisch-fotografering med det duktiga fotografen Iza Palm.
Det blev en hel del bra bilder. Ett 70-tal bara på mig(varav 35 överlevde den första gallringen).
Det kommer att bli svårt att välja vilken vinkling vi ska ta på affischen.

Ensemblen fick även möta vår Producent Emil Åkerö för första gången för att säga hej och diskutera ideér.


Jocke hämtar kläder från ett av förråden


Johan B Tretow?


Affisch-fotografering


Jenny Bundy?


Jocke & Viktor


Producent Emil, Fotograf Iza och vän Malin


Foto: Iza Palm


Foto: Iza Palm

www.izapalm.se

RSS 2.0